į pradžią   |   turinys   |   susisiekite  
Archyvas
Virtualioji svėdasiškių bendruomenė

 Vis labiau populiarėja nauja bendravimo priemonė - socialiniai tinklai. Tai internetinis įrankis, kurio pagalba žmonės lengvai suranda vienas kitą pagal interesus ar pomėgius. Tiesa, jie sėkmingai panaudojami ir visokioms spalvotoms bei nespalvotoms revoliucijoms kelti. Pasigirsta balsų, kad juos derėtų uždrausti. Po Ameriką sujudinusios akcijos „Užimk Volstrytą“, JAV Kongrese net buvo svarstomas klausimas dėl interneto kontrolės įvedimo...

 

Bene žinomiausių tokių socialinių tinklalapių vadinasi „feisbuku“. „Veidaknygė“ – taip kai kas paraidžiui šį pavadinimą verčia iš anglų kalbos, bet kalbininkai dar nesiryžta jo įteisinti kaip bendrinį socialinių tinklų pavadinimą.

 

Svėdasiškiai, tiek vietiniai, tiek išsibarsčiusieji po įvairiausius kraštus, yra susibūrę į internetinę „feisbuko“ grupę pasivadinusią „Svėdasai – Vaižganto kraštas“. Tai tikrų tikriausia virtuali bendruomenė, kuri už realiąją dešimteriopai didesnė. Joje apie 430 narių ir jų skaičius po truputį auga. Tiesa, aktyvumas panašiai toks pat kaip ir tikrosios miestelio bendruomenės. Didžioji dalis, kaip ir gyvenime, linkusi būti stebėtojais. Dažniausiai komentarus rašo tie, kuriuos matome ir miestelyje vykstančiuose renginiuose. Tai Alma Švelnienė, Irma Deguckienė, Gedas Vaštakas, verslininkas Gediminas Kutka ir dar keletas kitų.


Ši internetinė bendruomenė išsiskiria iš miestelio bendruomenės ne tik gausumu, bet ir tuo kad turi savo ideologiją. Tai viena madingiausių New Age judėjimo ideologinių krypčių, grindžiamu vizualizavimu ir pozytiviu mąstymu. Ši ideologija paplito Lietuvoje per Rhonda Byrn knygą „The Secret“ (Paslaptis). Kaip yra aiškinęs kunigas Ričardas Banys, pravedinėjęs dvasingumo pamokėles bibliotekoje, New Age judėjimas sugalvotas Amerikoje, siekiant išstumti krikščionybę iš pasaulietinio gyvenimo.

 

Dabartinės gyvosios bendruomenės paprastai orientuojasi į gyventojų socialinius poreikius bei vietines tradicijas, ir į tokius nekonkrečius dalykus kaip ideologija, politiškumas ar dvasingumas paprastai net nekreipia dėmesio.


Kai dar nebuvo bendruomenės, miestelio bibliotekoje reguliariai vykdavo susitikimai su vietos klebonu Rimantu Kauniečiu. Čia kaip tik būdavo kalbama šiomis temomis. Vėliau šią tradiciją kurį laiką tęsė iš mūsų miestelio kilęs dvasininkas Ričardas Banys.


Dabartinei kartai, kuri augo ir tarybinėje ateistinėje santvarkoje, ir demokratinėje rinkos ekonomikos aplinkoje, dvasingumas yra grynų gryniausia migla ir kiekvienas jį įsivaizduoja skirtingai.