į pradžią   |   turinys   |   susisiekite  
BIBLIOTEKA
Įdomus straipsnis

KUO NUSTEBINO SUOMIJOS BIBLIOTEKOS

 

Jurga Bagamolovienė


Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos darbuotojai kartu su kolegomis iš Pasvalio, Pakruojo, taip pat Bauskės ir Rundalės (Latvija) vyko į Suomijos bibliotekas susipažinti su jų darbu.


Vizitas surengtas pagal Lietuvos ir Latvijos bendradarbiavimo per sieną 2007–2013 m. programos projektą, kurį finansuoja Europos regioninės plėtros fondas. Šiuo bendru Bauskės, Rundalės, Biržų, Pasvalio ir Pakruojo rajonų savivaldybių ir Bauskės versli- ninkų klubo „Bauska 97“ projektu numatoma parengti techninį projektą naujo Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos pastato statybai, informaciniam pagalbos verslui centrui bibliotekoje įkurti, bibliotekos knygų, skirtų verslininkams, fondui, baldams ir kompiuterinei įrangai atnaujinti.


Vizito metu aplankytos penkios Helsinkio, Hamenlinos ir Espo bibliotekos. Bibliotekos įsikūrusios šalia daugiausia lankytojų turinčių vietų – didelių prekybos centrų (Espo), geležinkelio, tramvajų stoties, pašto (Helsinkyje).


Pirmiausia į akis krinta vientisos, be griežtų suskirstymų į skyrius bibliotekų erdvės. Jos lentynomis suskirstytos į mažas jaukias, patogias saleles lankytojams. Visi baldai mobilūs, tad patalpas lengva pritaikyti įvairioms veikloms.

 

Bibliotekos dirba iki 20 valandos, be to, šeštadieniais ir sekmadieniais. Nutolusias Hamenlinos vietoves lanko specialūs autobusai – dvi šiuolaikiškai įrengtos mobilios bibliotekos. Visose bibliotekose stebėtinai daug lankytojų. Bibliotekininkai nuolat rengia apklausas ir visada stengiasi atsižvelgti į anketose nurodomus pageidavimus. Gal todėl apie 80 proc. bibliotekose organizuojamų renginių inicijuoja lankytojai.

 

Specialių patalpų renginiams nėra – reikalui esant perstumdomi baldai ir sukuriama erdvė renginiui. Įdomu ir tai, kad lankytojus suomių bibliotekininkai stengiasi pritraukti netradiciniais ir gana dažnai iš pirmo žvilgsnio su bibliotekos veikla visiškai nesusijusiais būdais. Pavyzdžiui, galimybe naudotis siuvimo mašina, megzti skirta vieta, apžiūrėti šiaurietiškojo ėjimo lazdų ekspoziciją ar gyvūnų transportavimo dėžę.

 

Itin jaukios bibliotekose vaikams skirtos vietos: spalvingos lentynos, stalai, pritaikytos mažiesiems kėdės, visur pilna žaislų. Mažieji čia netildomi – juokas ir žaidimai pripildo bibliotekas gyvybės, paversdami jas ne tik stalų ir lentynų rinkiniu, bet ir jaukia vieta bendrauti.


Bibliotekose labai populiarūs muzikos skyriai. Espo bibliotekoje yra net speciali relaksacinė įranga, kur lankytojas (patogiai
atsigulęs) gali klausytis muzikos ir mėgautis masažu. Šiuolaikinės paslaugos teikiamos Helsinkio bibliotekoje Library 10. Gausiai lankomoje jaunimo ir paauglių įstaigoje jaunimas klausosi muzikos, daro įrašus, susikuria vaizdajuostę, skolinasi muzikos instrumentus ir užsisako garso įrašų studiją repeticijai ar sceną koncertui. Čia galima net susiremontuoti savo atsineštą kompiuterį.

 

Pavargusiems nuo triukšmo ar norintiems ramiai dirbti yra įrengtos specialios garsą izoliuojančios kėdės, o norintiems laisvai šnekėtis mobiliuoju telefonu – speciali garsą nuo aplinkos izoliuojanti kabina (mobiliaisiais telefonais bibliotekų bendrose erdvėse naudotis neleidžiama).

 

Lankytojus maloniai nuteikia ir jaunas kolektyvas – darbuotojų amžiaus vidurkis 35 metai. Beje, Suomijos bibliotekose labai daug darbuotojų vyrų.


Bibliotekose ieškoma įvairiausių naujų darbo metodų. Vienoje bibliotekoje projekto dalyvių grupei buvo pristatytas Europos Sąjungos fondų finansuojamas unikalus projektas – bibliotekos patalpose įrengta vieta, kur pristatomos paprastiems gyventojams prieinamos ir naudingos naujovės.

 

Bibliotekos lankytojai testuoja parodoje pristatomus įrenginius, juos vertina ir, jei kas nors susidomi galimybe įsigyti patikusius įrenginius, įtaisus ar kompiuterines programas, tiesiai iš bibliotekos darbuotojo gauna visą informaciją apie jų gamintoją ir pardavėją. Visiems pradedantiems verslininkams ar išradėjams tokios laboratorijos durys visada atviros – su aplinkosauga, švietimu ir socialinių poreikių tenkinimu susijusias jų prekes, paslaugas ar išradimus čia lankytojams bibliotekininkai pateiks nemokamai.

 

Mažesnės, modernių naujovių testavimo laboratorijų neturinčios bibliotekos teikia pa- prastesnes, bet irgi labai naudingas paslaugas gyventojams. Viena tokių – maloni ir veiksminga terapija skaitymo sutrikimų turintiems vaikams „Skaitau savo šuniui“. Tai terapija, padedanti mažiesiems įveikti baimę ir įgyti pasitikėjimo savimi matant patiklias ir palaikančias gauruoto mokytojo akis. 

 

Lankytojų akiračiui plėsti ir pažinimui skatinti rengiamas įvairios, net ir labai netikėtos tematikos parodos – pavyzdžiui, įrankių paroda. Projekto dalyvių grupė, aplankiusi Suomijos bibliotekas, įsitikino, kad bibliotekos Suomijoje labai populiarios. Kitaip ir negali būti – jos atviros, patrauklios, prieinamos visiems: besimokantiems, senjorams, verslininkams, jaunimui, vaikams. 


Netradicinių darbo metodų nebijančios, dinamiškos bibliotekos traukia lankytojus. Lieka tikėtis, kad lietuviškos bibliotekos ateityje taip pat bus saugios, jaunatviškos ir „gyvos“ vietos, skirtos visų amžiaus ir interesų grupių gyventojams.

 

  Straipsnio originalas