į pradžią   |   turinys   |   susisiekite  
NAUJIENOS
2019-10-09. "VASAROJUS"

Jaukų šeštadienio vidudienį Svėdasų bibliotekos meno galerijoje buvo atverta be galo kruopštaus ir subtilaus meno darbų paroda „Vasarojus“. Tai antroji personalinė Rolandos Valenčiūtės darbų paroda – nuoširdi dovana Svėdasų krašto žmonėms bei Amžinybėn iškeliavusiems artimiesiems.


Rolanda Valenčiūtė – biologė, mokytoja, folkloro dainininkė, keliautoja. Gyvena ir dirba Vilniuje. Nuo vaikystės vasaroja savo senelių sodyboje – Daujočių pamiškės vienkiemyje. Tūkstančių tūkstančiai žiedlapių iš Svėdasų krašto pievų, nuskabytų, sudžiovintų ir sudėtų į subtilias, išmoningas ir įspūdingas juvelyriško kruopštumo kompozicijas – unikalus Rolandos pasaulėjautos atspindys. Kelionių įkvėptuose raštuose atsispindi ne tik lietuviška, bet ir Balkanų, Šiaurės Afrikos, Indijos regionų ornamentika.


Rolanda Valenčiūtė atrado šį meną natūraliai ir tik vėliau sužinojo apie oshibana techniką, kilusią iš Japonijos. Japonų samurajų kariams ji padėjo ugdytis kantrybę, gerinti koncentraciją ir atrasti harmoniją, o parodos autorei šis užsiėmimas tarsi gili meditacija, padedanti atgauti jėgas.


Susirinkusieji į parodos atidarymą žavėjosi ir stebėjosi kūrinių grožiu, autorės kruopštumu ir meno pajautimu. Ne vienas ištarė frazę „lyg Čiurlionis“, „kaip čiurlioniška“... Smagus šurmulys, pašnekesiai, šypsenos, jaukus ir šiltas buvimo kartu dvelksmas leido pajusti kokia harmonija gyvena mumyse ir aplink mus.


Rolandos sesuo Jūratė Juozėnienė priminė visiems gerai žinomą R. M. Rilkės frazę „jei gali nerašyti – nerašyk“ ir patikino, kad jos sesuo tiesiog negali neklijuoti. Nuo ankstyviausių rytų palinkusi prie savo kūrinių per dvi vasaras sukūrė šią nuostabią gamtos įkvėptą parodą. Autorei norėjosi, kad pavadinime skambėtų žodis „vasara“. Vasara, vasaroti, vasaros rojus, vasarojus! Šiame pavadinime labai subtiliai užkoduota ir autorė VAlenčiūtė-SA-ROlanda-JUS.


Menininkė kviečia ir Jus prisiliesti prie kūrybos, kartu patirti tą VASAROJŲ jau spalio 12 d., šeštadienį 12 val. Svėdasų bibliotekoje.

 

Inga Kilienė


Paroda bus galima pasigrožėti iki lapkričio 17 d.

Nuotraukų autorius Vytautas Kazimieras Juozėnas